wtorek, 22 lutego 2011

jak się motywować przy nauce języka? (jak ja to robię)

Cały czas próbuję sobie układać w głowie plany nauki. Niestety systematycznie rzeczywistość sprowadza mnie na ziemię i zdarzają mi się kilkudniowe przerwy.

Po takich przerwach czuję lekkie zniechęcenie. Już nie wchodzi do głowy tak płynnie materiał, czasem muszę przypominać sobie treść wcześniejszych lekcji, żeby wpaść w rytm. Jednak nie jest to takie dołujące - 10-15 minut powtórki pozwala w wrócić do okolic wyjścia.

Jednak się nakręcam. Po dwóch miesiącach nauki czuję, że czegoś się nauczyłem. Zarówno w niemieckim i hiszpańskim nie są mi obce podstawowe zwroty oraz w minimalnym stopniu opanowałem wymowę specyficznych dźwięków dla tych języków.

Dla mnie (oprócz wizji wakacyjnego wyjazdu do Niemiec i Hiszpanii) najlepszymi motywatorami są dwie rzeczy:
- chęć udowodnienia innym (niedowiarkom) możności nauczenia się dwóch języków naraz (pisałem już wcześniej o swoim analfabetyźmie względem języków obcych),
- regularne przeglądanie i uzupełnianie czasów nauki (i przyrostów tych czasów w swoich docsach):


Hablo castellano un poco / Ich spreche ein bissen deutsch.

4 komentarze:

 1. Ach.. mnie również strasznie irytują jakiekolwiek przerwy w nauce.. zwłaszcza, że przywykłam już do takiego trybu życia, plus ogromnie się niecierpliwie uzyskać rozumienie i płynność w posługiwaniu się uczonych języków. Zwłaszcza chiński.. to dalej dla mnie takie niewyobrażalne nauczyć sięc zytać w tym języku :)

  Również gratuluję Ci dążenia do celu pomimo trudności. To trudna sztuka i nie udaje się zbyt wielu. To, że w takich okolicznościach się nie zniechęcasz jest powodem do dumy :) Powodzenia!

  OdpowiedzUsuń
 2. staram się staram - determinacja to dobra motywacja:) / dzięki za ciepłe słowa!

  OdpowiedzUsuń
 3. Mnie również statystyki motywują do nauki języków :)
  Zawsze ucząc się słówek z programem komputerowym staram się analizować wszystkie możliwe statystyki na temat moich postępów :)

  OdpowiedzUsuń
 4. ja chwilowo mam przerwę, ale planowaną (praca) - niedługo będę nadganiał zaległości.

  OdpowiedzUsuń